Hledáte povinné ručení? Zkuste nejlevnější pojištění vozidel.

Hlavní menu

Pojištění

Zdravotní pojišťovny


Pojištovny

Oblíbené

oblíbené

Sociální pojištění

Platby sociálního pojištění se zásadně odlišují u zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, proto si rozdělíme i přehled. Začneme zaměstnanci, u kterých je to snazší.

Sociální pojištění zaměstnanců

zaměstnavatel odvádí 25% hrubé mzdySociální pojištění zaměstnanců platí podobně jako zdravotní pojištění jak zaměstnanec, tak jeho zaměstnavatel. Zaměstnanec se podílí částkou 6,5% ze své hrubé mzdy, která je tedy zároveň vyměřovacím základem, a zaměstnavatel pak dokonce 25% hrubé mzdy zaměstnance. V případě hrubé mzdy 20 000Kč to tedy bude vypadat takto: 1300Kč (6,5%) bude odečteno z hrubé mzdy zaměstnance a dalších 5 000Kč (25%) zaplatí zaměstnavatel. Při hrubé mzdě 20 000Kč měsíčně tak sociální pojištění činí celých 6300Kč.

Ale kam peníze vlastně jdou? Samozřejmě státu a to v tomto rozložení:

  • zaměstnanec platí 6,5%, které jdou na důchodové pojištění
  • zaměstnavatel platí 25%, přičemž 2,3% jdou na nemocenské pojištění, 21,5% jde na důchodové pojištění a zbytek, tedy 1,2%, jde na Příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Stejně jako zdravotní pojištění, je i sociální pojištění omezeno maximální výší vyměřovacího základu, které na rok činí 72 průměrných měsíčních platů, což je pro rok 2010 částka 1 707 048Kč.

OSVČ

OSVČI osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí platit zdravotní pojištění, ale jinak než zaměstnanci. V první řadě, minimální výše pojistného je 1731Kč na měsíc a maximální výše je dána maximálním ročním vyměřovacím základem, který je roven 72 průměrným měsíčním platům, stejně jako je tomu u sociálního pojištění zaměstnanců. Z měsíčního vyměřovacího základu pak odvádí osoba samostatně výdělečně činná 29,2% měsíčně. Při dosažení maximální hodnoty vyměřovacího základu je to tedy úctyhodných 41 539Kč měsíčně. Úspěšný podnikatel tedy může na sociálním pojištění zaplatit téměř půl milionu korun ročně.

OSVČ může také platit dobrovolné nemocenské pojištění. Jeho výše je stanovena na 1,4% z vyměřovacího základu, ale většina OSVČ ho nevyužívá, neboť OSVČ pobírá nemocenskou až při pracovní neschopnosti delší než 14 dnů.Aktuality ze světa financí

25.10.2010 - Půjčky bez registru

Využijte skvělé půjčky bez registru. Půjčky bez registru ihned jsou oblíbené u klientů, kteří si nemůžou vzít úvěr u bank. Je to většinou způsobeno zápisem v registrech z minulosti.

20-09-2010 - Povinné ručení a jeho seovnání online

Povinné ručení je vhodný finanční produkt pro online srovnání. Povinné ručení porovnání se provede po vyplnění jednoduchého formuláře, kde je potřeba zadat základní údaje o vozidle(informace se nachází v technickém průkazu automobilu). Dojde tak ke srovnání nejvhodnějších pojištění od všech hlavních pojišťoven a zákazník si může vybrat pojištění podle ceny čí jiného kritéria.